Maya Madar a câștigat Top 16 la tenis de masă! Joi începe Cupa Dodean
Podium cu zâmbete la Top 16, categoria U15, în tenisul de masă românesc! Competiția s-a încheiat astăzi, după două zile de meciuri spectaculoase, iar Maya Madar, de la CSM Arad și Tudor Săftoiu, CSA Steaua București, au cucerit trofeul. Între 15 și 16 iunie, Sala Romsilva FRTM din București a găzduit întrecerea, unde arădeanca Maya Madar a cucerit trofeul la feminin. Mai întâi, jucătoarea CSM-ului, componentă a lotului național de cadete, și-a câștigat grupa, cu două victorii și un eșec, pentru ca pe tabloul de 1-8, să treacă pe rând de Adriana Ivan, 3-2 la seturi, în sferturi, Kariss Șerban (CSA Steaua), 3-0, în semifinale și de Bianca Toma (CSM Slatina), 3-1, în marea finală! Un parcurs excelent pentru jucătoarea noastră, care deja evoluează cu brio și la categoria mai mare de vârstă, U17.
Cantonament cu participare internațională, urmat de Cupa Academiei Dodean
Altfel, la Arad se desfășoară de luni până miercuri un cantonament la care participă o serie de sportivi de la CS Municipal, Academia Daniela Dodean, nouă jucători din Turcia și o sportivă din Ungaria, cu antrenoarea maghiară Szandra Pergel, o mai veche cunoștință a Danei, cu care s-a duelat încă de la nivel de cadete. De joi, ora 9 și până duminică se desfășoară în sala UAV a patra ediție a Cupei Academia Daniela Dodean, cu participare internațională. La start va fi la categoria U11 și fiica Danei Dodean, Lara Melissa, prima în Europa la categoria ei de vârstă și pe 4 în lume, pentru ca la categoria mai mare, sub 13 ani, să ocupe locul 8 european și 19 mondial!