Pista de atletism a stadionului Gloria a fost redeschisă pentru public
Începând din seara zilei de 15 iunie, pista de atletism a stadionului Gloria din Arad poate fi din nou utilizată, de data asta la standarde moderne. Situată în zona centrală a municipiului, arena de pe Mureș rămâne una dintre cele mai importante și frecventate obiective baze sportive.
Proiectul municipalității de modernizare a stadionului include pe lângă refacerea completă a pistei de atletism, amenajarea unor piste pentru încălzire, modernizarea sistemului de iluminat, instalarea unui sistem de sonorizare, implementarea unei rețele Wi-Fi și a unui sistem de supraveghere video, refacerea gazonului și a spațiilor verzi, precum și montarea unei tribune modulare.
Lucrările continuă în ritm susținut pentru finalizarea întregului ansamblu. Zona aflată în execuție va fi delimitată cu garduri de protecție, iar accesul va fi restricționat.