ProVolei a urcat pe podium la Cupa Școlii „Avram Iancu” de volei pe nisip
În perioada 12-14 iunie, baza sportivă a Facultății de Educație Fizică și Sport din cadrul Universității de Vest „Vasile Goldiș” din Arad a găzduit competiția de volei pe nisip Under 16 – Cupa Școlii Gimnaziale „Avram Iancu” 2026, eveniment organizat de CS ProVolei Arad, în parteneriat cu UVVG Arad și Școala Gimnazială „Avram Iancu”. Competiția a reunit 34 de echipe la fete și 6 echipe la băieți, oferind spectatorilor trei zile de meciuri spectaculoase, în care talentul, ambiția și fair-play-ul au fost la înălțime.
La finalul întrecerilor, podiumul feminin a fost următorul:
CS ProVolei Arad – Ana Bianca Bugi / Elena Marisa Țișeanu – locul 1;
ACS Champions 2016 Sibiu – Natalia Cârstea / Adela Ioana Vasilescu – locul 2;
LPS Bihorul Oradea – Lara Katarina Presecan / Carmen Maria Sabău – locul 3;
CS Westar Arad, în formula Alexandra Csapo / Iulia Cătălina Pop, s-a clasat pe locul 4.
Podiumul masculin a arătat așa:
LPS Bihorul Oradea / Academia de Volei Oradea – Raphael Andrei Plugar / Alexi David Szabo – locul 1;
CS ProVolei Arad – Iosua Daniel Gag / Illia Savinskyi – locul 2;
CS ProVolei Arad – Filip Socolan / Patrik-Alin Plăcintă – locul 3;
CS ProVolei Arad, cu George Andrei Olah și Florin Petru Grecu, a ocupat locul 4.
Sportivii au fost recompensați cu diplome, medalii, cupe și premii în echipament sportiv, într-o festivitate de premiere la care au participat, din partea UVVG Arad, Flavius Sabău, secretar-șef al Universității, iar din partea Școlii Gimnaziale „Avram Iancu”, director Petru Stana.