Aventură încheiată la Australian Open

Tenis­me­nul ară­dean Marius Copil (23 de ani, locul 138 ATP) a cedat în turul secund al cali­fi­că­ri­lor pri­mu­lui tur­neu de Grand Slam al anu­lui, scor 4–6, 4–6 cu T. H. Yang (Tai­pei; 22 de ani; locul 275 ATP). Copil şi-a pier­dut ser­vi­ciul o sin­gură dată în fie­care set, la sco­rul de 4–4, iar în cele 74 de minute de joc a rea­li­zat 11 aşi (6 fiind tre­cuţi în drep­tul tai­wa­ne­zu­lui), având mai multe lovi­turi câş­ti­gă­toare (23–17), dar şi mai multe greşeli neforţate (29–20). Pentru cele două suc­cese de la Aus­tra­lian Open, repre­zen­tan­tul CSM Arad a câş­ti­gat 7.200 de dolari aus­tra­li­eni.
Până la urmă, expe­rienţa la Anti­pozi, unde a mai evo­luat la tur­neul din Bris­bane — rea­li­zând pri­mul sfert de finală ATP din carieră — a fost una rod­nică, bilanţul lui Copil fiind de şase vic­to­rii şi două înfrângeri. (romaniatenis.ro)

SURSA FOTO: DĂNUŢ CUC