Alesia Sferlea şi Irina Rus au adus primele medalii în acest an, pentru tenisul de masă arădean!

Alesia Sferlea a dominat Cupa României la tenis de masă pentru junioare II (U15), competiţie disputată la Dumbrăvița. Jucătoarea de la CSM Arad a a câștigat toate cele cinci partide, învingând-o în finală pe Cristina Sîngeorzan, de la CSM Bistrița. În primul tur, eleva lui Cristi Dodean a învins-o pe Eva Lazăr, de la CSȘ Craiova, cu 3-0. Au urmat alte două victorii în minimum de seturi, cu Florentina Boroica (CSM Bistrița) și Carmina Găman (Universitatea Craiova). În penultimul act, a trecut de Andreea Băiașu, de la CSA Steaua București, cu 3-1. În cealaltă semifinală, Bianca Mei-Roșu (LPS NR Constanța), principala favorită, a fost învinsă de Cristina Sîngeorzan (CSM Bistrița), în set decisiv, 2-3. În finală, Alesia Sferlea a trecut cu 3-1 de Cristina Sîngeorzan și a urcat pe prima treaptă a podiumului naţional, aducând o primă medalie preţioasă în acest an în contul secţiei de tenis de masă. CSM Arad a mai avut alți șase sportivi în competiția juniorilor II. Daria Măguran a fost învinsă în primul tur, 0-3 cu Maria Niță, în timp ce Angela Morar și Maya Madar s-au oprit în grupele de calificare. La masculin, Ionuț Mortasifu și Norbert Boka au pierdut în primul tur de pe tabloul principal, 0-3 cu Cristian Podar și Flavius Rus, iar Mihai Șipoș s-a oprit în barajul pentru tabloul principal, după 0-3 cu Mihai Ionescu.

Cupa României: Sferlea a câştigat aurul la junioare II, Rus a luat bronzul la junioare I

CSM Arad a luat medalie şi la Cupa României de juniori I, de la Dumbrăviţa, încheiată duminică, tot la feminin. Irina Rus a fost de această dată performera de la masa de joc, ea urcând pe a treia treaptă a podiumului în întrecerea fetelor. 3-0 cu Roxana Nedelcu, 3-2 cu Camelia Mitrofan şi 3-0 cu Mădălina Orban au fost victoriile care au adus-o pe Rus în semifinale, asigurându-i medalia de bronz. În semifinale, ea a cedat cu 1-3 în faţa Elenei Zaharia, de la LPS Constanţa, aceeaşi jucătoare oprindu-i drumul spre penultimul act Alesiei Sferlea, pe care a învins-o în sferturi cu 3-0 la seturi. Alesia, medaliată cu aur la junioare II, a terminat astfel pe un onorabil loc 6, ea bifând două victorii pe tabloul principal, 3-0 cu Mara Moca şi 3-2 cu Eva Lazăr. În finala feminină, Elena Zaharia avea să piardă surprinzător în faţa Ioanei Sângeorzan, de la CSM Bistriţa, scor 3-1. Bronz a mai cucerit şi Evelyn Ungvari, de la CSM Bistriţa.