Lipova joacă cu Giarmata, în primul tur al Cupei României

Lipova joacă cu Giarmata, în primul tur al Cupei României

Federaţia Română de Fotbal a stabilit programul primului tur al Cupei României, ediţia 2017-2018, faza naţională. Prima rundă a Cupei se va desfăşura miercuri, 9 august, de la ora 17:30. iar, conform programului, în această etapă intră în competiţie cele 42 de câştigătoare ale fazei judeţene ale Cupei României şi 10 echipe care au evoluat în ediţia precedentă a Ligii a III-a.

Cele 10 echipe care au evoluat în ediţia precedentă a Ligii 3 sunt: CSM Paşcani, Sportul Chiscani, Unirea 1924 Alba Iulia, AFC Odorheiu Secuiesc, Nuova Mama Mia Becicherecu Mic, Millenium Giarmata, ACS Şirineasa, ACS Urban Titu, FC Aninoasa şi Înainte Modelu.

Campioana judeţeană a Aradului, Şoimii Lipova, echipă promovată între timp în Liga a III-a, va debuta în Cupă în faţa timişenilor din Giarmata, meci care se va disputa pe stadionul Şoimii din Pîncota, acolo unde echipa lui Flavius Sabău îşi va disputa meciurile de acasă şi în prima parte a campionatului.

Lipova şi Giarmata reeditează duelul din sezonul trecut al Cupei României, când Şoimii se impunea în turul doi cu scorul de 3-2.

Programul meciurilor din turul I al fazei naţionale a Cupei României:
ACS Transdor Tudora (BT) – CSM Bucovina Rădăuţi (SV)
CS Cimentul Bicaz (NT) – AS Viitorul Curiţa (BC)
AS Unirea Mirceşti (IS) – CSM Paşcani (IS)
FC 2007 Gîrceni (VS) – Sportul Chiscani (BR)
ACS Voinţa Cetate (BN) – AS FC Universitatea Cluj (CJ)
Progresul Şomcuţa Mare (MM) – CS Rapid Jibou (SJ)
AS Luceafărul Decebal (SM) – CS Diosig-Bihardiószeg (BH)
ACS Şurianu 1945 Sebeş (AB) – Unirea 1924 Alba Iulia (AB)
CS Juvenes Târgu Mureş (MS) – AS Unirea Cristuru Secuiesc (HR)
ACS FC Păpăuţi (CV) – AFC Odorheiu Secuiesc (HR)
AS Spicul Şeica Mare (SB) – ASF Zărneşti (BV)
AS Voinţa Biled (TM) – CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (TM)
CS Şoimii Lipova (AR) – CS Millenium Giarmata (TM)
FC Voinţa Lupac (CS) – CS Inter Petrila (HD)
AS Recolta Dănceu (MH) – Ştiinţa Turceni (GJ)
CS Dunărea Calafat (DJ) – AS Milcov (OT)
CS Posada Perişani (VL) – ACS Şirineasa (VL)
AS Colibaşi (AG) – ACS Urban Titu (DB)
AS Gloria Gaz Metan Corneşti (DB) – FC Aninoasa (DB)
ACS Astra Plosca (TR) – AS Mihai Bravu (GR)
Bărăganul Ciulniţa (IL) – FC Agricola Borcea (CL)
AFC Regal Sport Club Ferdinand I (B) – ACS Petrolul 52 (PH)
CSO Bragadiru (IF) – ACS Înainte Modelu (CL)
CS Victoria Ianca (BR) – CSM Focşani 2007 (VN)
Viitorul Fântânele (CT) – ACS Pescăruşul Sarichioi Jr. (TL)
FC Buzău (BZ) – AS Zimbrul Slobozia Conachi (GL).

Faza a II-a a Cupei României, la care vor participa cele 26 de echipe calificate din faza I plus 32 echipe participante în ediţia precedent a Ligii 3, este programată să aibă loc miercuri, 23 august 2017, ora 17:30. În total vor fi 29 de meciuri.

Din faza a III-a intră în competiţie şi două echipe din Liga 2, respectiv cele 29 de calificate din faza a II-a şi ultimele cinci din Liga 3. Cele 18 meciuri vor avea loc pe 13 septembrie.

Datele de disputare ale celorlalte runde ale ediţiei 2016-2017 a Cupei României, faza naţională:
Faza a III-a: 13 septembrie 2017
Faza a IV-a: 4 octombrie 2017
Şaisprezecimi de finală: 25 octombrie 2017
Optimi de finală: 29 noiembrie 2017
Sferturi de finală: 28 februarie 2018
Semifinale (tur): 18 aprilie 2018
Semifinale (retur): 9 mai 2018
Finala: 27 mai 2018.

About sportivu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *