Progresul Pecica întinerește lotul și schimbă antrenorul
Dan Stupar nu va mai continua la Progresul Pecica, asta pentru că lotul va fi întinerit, iar în prim-plan vor fi juniorii mari ai Academiei UTA, seniori de la vară. Mihai Petcuț, tehnicianul care a lucrat cu tinerii Academiei UTA la Liga de Tineret, a fost considerat cel mai potrivit sa îi preia pe pelicani. „M-am înțeles cu conducerea Progresului pentru un contract pe un an. Nu a fost greu, negocierile au durat foarte puțin. Vom aduce mulți tineri de la UTA, în special cei născuți în anul 2008, care au terminat campionatul în Liga de Tineret, însă vreau și mai tineri. Să vedem exact câți au oferte din liga secundă și câți vor rămâne la prima echipă. În același timp, îmi doresc și seniori, care să echilibreze balanța. Știu mai mulți jucători de la Pecica, am lucrat cu ei acum trei ani, așa că nu va fi ceva nou pentru mine”, spune Mihai Petcuț.
În weekendul 19-21 iunie ar putea avea loc deja tradiționalul amical Pecica – UTA.