Şoimii Lipova vrea să pună piedică liderului din C4

Echipa pregătită de Flavius Sabău dă poate cel mai greu şi important examen al toamnei în Liga a III-a. Nou promovata înfruntă sâmbătă liderul solitar al seriei a patra, ACS Şirineasa, grupare care a câştigat toate cele şase meciuri de până acum, având şi un golaveraj de invidiat, 13-1! Oltenii nu vor avea însă viaţă uşoară la Pîncota, acolo unde “şoimii” îşi dispută meciurile de acasă, nou promovata având ambiţia de a furniza surpriza şi de a-şi continua evoluţia bună din acest debut de campionat. Lipova are şansa să fie şi mai proaspătă, Şirineasa având, miercuri, meci cu prelungiri (1-1 şi 3-5 la penalty-uri) în turul IV al Cupei României, împotriva Mioveniului. Până acum, Lipova e neînvinsă pe terenul din Podgorie, unde are un bilanţ de două victorii la zero şi un egal spectaculos cu Lugojul, în runda inaugurală din “C4”.
Învinsă cu un categoric 4-1 de UTA, în Cupă, Naţional Sebiş nu concepe să plece învinsă de la Reşiţa, într-unul din derby-urile de promovare ale campionatului. Alin Chiţa şi-a menajat timp de o repriză o parte din titulari în meciul de la mijlocul săptămânii, tocmai pentru a da totul în acest meci esenţial pentru desfăşurarea ulterioară a turului. Cea mai facilă misiune, dintre echipele arădene, o are în acest sfârşit de săptămână Cermeiul. Echipa tandemului Nagy – Anca se deplasează mâine pe terenul ultimei clasate din Becicherecu Mic, formaţie care încă e pe zero în clasament, cu un golaveraj neverosimil de 1-19! Astfel că singura variantă e victoria, care să propulseze Gloria într-o zonă mai liniştită a ierarhiei.