S-au stabilit seriile şi sistemul competiţional în Ligile 2 şi 3

S-au stabilit seriile şi sistemul competiţional în Ligile 2 şi 3
0 comments, 13/08/2014, by , in Fotbal, Liga2, Liga3, Ultimele stiri

Întrunit astăzi, 13 august 2014, Comitetul Executiv al Federației Române de Fotbal a aprobat componența seriilor din Ligile 2 și 3.

Calendarul competițional 2014-2015 se va stabili pe 18 august 2014, la ora 11:00, la Casa Fotbalului, sala ”Nicolae Dobrin”. La eveniment sunt invitați toți reprezentanții cluburilor din Ligile 2 și 3.

Sistemul competițional

Liga a 2-a: formată din 23 de echipe (seria I – 12 echipe; seria a 2-a – 11 echipe)

•    Faza I: Sistem campionat fiecare cu fiecare, tur – retur.
•    Faza a II-a: Sistem playoff (primele 6 echipe din clasament joacă între ele tur – retur, 10 meciuri) și playout (echipele clasate pe locurile 7 – 12 joacă între ele tur – retur 10 meciuri). Echipele întră în playoff și playout cu toate punctele acumulate în faza I.

Promovează în Liga I echipele clasate pe locurile 1 în playoff din fiecare serie (în total 2 echipe).
Retrogradează în Liga a 3-a echipele clasate pe locurile 11 și 12 din seria I, locul 11 din seria a 2-a, plus o echipă de pe locul 10, după disputarea unui joc de baraj într-o singură manșă, pe teren neutru.

Liga a 3-a: formată din 69 de echipe (4 serii a câte 14 echipe și o serie de 13 echipe), sistem campionat în care fiecare echipă joacă, cu toți ceilalți adeversari, o dată pe teren propriu, o dată în deplasare (13 etape tur – 13 etape retur).

Promovează în Liga a 2-a echipele clasate pe locurile 1 în din fiecare serie (în total 5 echipe).
Retrogradează în Liga a 4-a echipele clasate pe locurile 13 și 14 din seriile cu 14 echipe, locul 13 din seria cu 13 echipe (seria a 4-a), plus o echipă de pe locul 12. În această situație, va fi alcătuit un clasament special în care se vor lua în calcul numai jocurile susținute de echipele de pe locurile 12 cu echipele clasate pe locurile 1 -11.

LIGA 2
SERIA I SERIA A II-A
AFC Săgeata Năvodari ACS Poli Timișoara
AFC Unirea 04 Slobozia CSM Râmnicu Vâlcea
CS FC Clinceni CS Metalul Reșița
ACS Berceni ACS FC Olt Slatina
ASC Bacău CS FC Olimpia 2010 Satu Mare
CF Brăila CS Mioveni
FC Gloria Buzău CS FC Bihor Oradea
FC Farul Constanța CS Unirea Târlungeni
ACS Rapid CFR Suceava (FCM Suceava) CS FC Caransebeș
FCM Dorohoi CS Șoimii Pâncota
FC Voluntari AFC Fortuna Poiana Câmpina
CS Balotești

 

LIGA 3
SERIA I SERIA A II-A
CS Sporting Liești ACS Gloria Popești Leordeni
CS FC Păpăuți SC Juventus București
CS FC Zagon FC Dinamo 2 1948 SA
CS Aerostar Bacău CS Tunari
FC Cetatea Tg. Neamț SC FC Metaloglobus SA
SCM Petrotub Roman CS Viitorul Domnești
SC FC Ceahlăul 2 Piatra Neamț AFC Dunărea 2005 Călărași
CS Kosarom Pașcani (CSM Pașcani) ACS FC Viitorul Axintele
CS Știința Miroslava ACS Callatis 2012 Mangalia
ACS Bucovina Rădăuți SC FC Oțelul 2 SA Galați
ACS Bucovina Pojorâta ACS FC Delta Dobrogea
ACS Sporting Suceava AFC Metalosport Galați
ACS Sepsi OSK Sf. Gherorghe AS Voința Snagov
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc ACS Înainte Modelu
SERIA A III-A SERIA A IV-A
CS Concordia Chiajna 2 CS Ineu
CS Podari CS Național Sebiș
CS Vișina Nouă CS Millenium Giarmata
SCM Argeșul Pitești 2012 CS Nuova MM Becicherecu Mic
CS Atletic Bradu CS Vulturii 2009
ACS Urban Titu ACS Viitorul Municipal Craiova
FC Chindia Târgoviște CS FC Hunedoara
FCM Târgoviște SA ACS Știința Turceni
CS Ștefănești CS Minerul Motru 2008
FC Afumați CS Pandurii Lignitul Tg. Jiu 2
CS Inter Clinceni CS Minerul Mehedinți 2010
AFC Astra 2 ACSO Filiași
CS Sporting Roșiori 2008 ACS UTA Bătrâna Doamnă
CN Dinicu Golescu
SERIA A V-A
CS Oșorhei
CS FC Zalău
CS Unirea Jucu
CS Sănătatea SP Cluj
FC Arieșul 1907 Turda
FC Unirea Dej
CF Metalurgistul 1939 Cugir
ACS FCM Baia Mare
CSM Avântul Reghin
ACF Gloria 1922 Bistrița 2 (FC Gloria Progresul)
CS Iernut
CSC Sânmartin
ACS Industria Galda
CSM Sighetu Marmației

Sursă: frf.ro

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *