Robert Mureşan, sportivul anului la Gala Motociclismului (FOTO)

Robert Mureşan, sportivul anului la Gala Motociclismului (FOTO)

Federația Română de Motociclism și-a premiat performerii anului în cadrul Galei Campionilor 2018, care a avut loc sâmbătă, într-o atmosferă caldă, la sala de evenimente Biavati, din Arad. Primii trei clasați de la fiecare categorie au urcat pe podium, fiind recompensați cu medalii, trofee, tricouri de campion și premii de la sponsori.

Evenimentul a fost deschis de arădeanul Cristian Mureșan, președintele Federaţiei: „În primul rând, vreau să mulțumesc tuturor celor prezenți pentru că au venit la Arad, vreau să felicit în special sportivii, care sunt actorii principali. Desigur, pe lângă ei sunt părinții care îi susțin, plus mecanicii și toată echipa. Acum, după mari eforturi făcute de toți pe parcursul anului, e momentul ca cei mai buni să primească ce merită. Am tot respectul pentru toți cei care muncesc ca acest sport să existe în România.”

Printre laureați s-a numărat, aşa cum era de aşteptat și Robert Mureșan, care a primit premiul pentru Sportivul Anului la Viteză, el clasându-se pe locul I și la clasa Superbike. „Nu pot decât să fiu mulțumit de acest an, a fost unul foarte greu, dar am reușit să-mi îndeplinesc obiectivele și asta e tot ce contează. În 2019 voi încerca să îmi păstrez titlurile de campion național și est-european, dar voi participa și în Campionatul European Superstock 1000, unde sper să reușesc să iau un titlu în premieră pentru România”, a spus pilotul arădean, component al CSM București din luna aprilie a acestui an. Până atunci, el a avut legitimare la Vik Power Arad.

Campionii Federaţiei Române de Motociclism – 2018

Lista podiumurilor celor mai buni sportivi și a celor mai bune echipe de motoclub,
în competiţiile oficiale naţionale 2018, pe ramuri, în ordinea III, II, I

DISCIPLINA VITEZĂ
VITEZĂ PE CIRCUIT
Clasa SUPERBIKE
LOC III – ADRIAN ZELCA – CONSTANŢA MOTO RACING TEAM
LOC II – VRĂJITORU BOGDAN – CSM BUCUREȘTI
LOC I – MUREȘAN ROBERT – CSM BUCUREȘTI – CAMPION NAŢIONAL
Clasa SUPERSPORT
LOC III – BAR VLAD – LUPO RACING TIMIȘOARA
LOC II – PETROVICI ADRIAN – CONSTANŢA MOTO RACING TEAM
LOC I – PASCOTĂ IONEL – PASCOTĂ IOAN ILIE TIMIȘOARA – CAMPION NAŢIONAL
Clasa 125 SPORT
LOC III – LUKACS HUNOR – LUPO RACING TIMIȘOARA
LOC II – PĂTRĂȘCOIU ALEXANDRU CRISTIAN – CSA STEAUA BUCUREȘTI
LOC I – MATEȘ RĂZVAN – CSA STEAUA BUCUREȘTI – CAMPION NAŢIONAL
Clasa MOTO3
LOC III – LUKACS HUNOR – LUPO RACING TIMIȘOARA
LOC II – GAȘPAR ANDRAȘ – CSA STEAUA BUCUREȘTI
LOC I – POP DENIS – CSA STEAUA BUCUREȘTI – CAMPION NAŢIONAL
Clasa JUNIOR 1
LOC III – LUKACS HUNOR – LUPO RACING TIMIȘOARA
LOC II – GĂNESCU DARIA – ACS ODOBEȘTI
LOC I – SZASZ OLIVER – CSA STEAUA BUCUREȘTI – CAMPION NAŢIONAL
Clasa 85 cc
LOC III – BABESCU DANIEL – TAIFUN RACING TIMIȘOARA
LOC II – HAVADTOI JOZSEF – CSA STEAUA BUCUREȘTI
LOC I – PASCOTĂ PATRICK – PASCOTĂ IOAN ILIE TIMIȘOARA – CAMPION NAŢIONAL
Clasa OLDTIMER
LOC III – RUSU OVIDIU ADRIAN – LUPO RACING TIMIȘOARA
LOC II – BELEIU ALEXANDRU – LUPO RACING TIMIȘOARA
LOC I – SĂRAC CRISTIAN – ARICI SUPERMOTO ARAD – CAMPION NAŢIONAL
Clasa F600 ÎNCEPĂTORI (CUPĂ FRM)
LOC III – VERSACI GIORGIO – MOTORSPORT RACE MANAGEMENT BUCUREȘTI
LOC II – DUMITRU ROBERTINO – CSM BUCUREȘTI
LOC I – NEAGA VLAD – V.N. MOTORSPORT TIMIȘOARA
Clasa F1000 ÎNCEPĂTORI (CUPĂ FRM)
LOC III – TRIFAN CIPRIAN – ACS ODOBEȘTI
LOC II – RUS ADRIAN – CSM BUCUREȘTI
LOC I – SZEKELY ALEXANDRU – CS DUMBRĂVIŢA
JUNIORI PE MOTODROM
Clasa JUNIOR 3
LOC III – LEMMI ALESSIO MARCO – LAS VEGAS ARAD
LOC II – SZABO-NEAMŢU ALEXANDRU LEVENTE – CSA STEAUA BUCUREȘTI
LOC I – IOVIŢĂ MARK LUCA – MOTO EXTREM LUGOJ – CAMPION NAŢIONAL
Clasa JUNIOR 2
LOC III – BABESCU DANIEL – TAIFUN RACING TEAM
LOC II – GĂNESCU DARIA – ACS ODOBEȘTI
LOC I – SZASZ OLIVER – CSA STEAUA BUCUREȘTI – CAMPION NAŢIONAL
Clasa SCUTER
LOC III – FILIMON ANDREI – MOTORSPORT RACE MANAGEMENT BUCUREȘTI
LOC II – SILAGI RADU – C&C MOTOR LUGOJ
LOC I – CIURESCU LAURENŢIU – C&C MOTOR RACING LUGOJ – CAMPION NAŢIONAL
SUPERMOTO
Clasa S OPEN
LOC III – FILIMON ANDREI – MOTORSPORT RACE MANAGEMENT BUCUREȘTI
LOC II – DUMITRU ROBERTINO – CSM BUCUREȘTI
LOC I – VLAD NEAGA – V.N. MOTORSPORT TIMIȘOARA – CAMPION NAŢIONAL
Clasa SM 65
LOC III – LEMMI ALESSIO MARCO – LAS VEGAS ARAD
LOC II – IOVIŢĂ MARK LUCA – MOTO EXTREM LUGOJ
LOC I – PASCOTĂ PATRICK – PASCOTĂ IOAN ILIE TIMIȘOARA – CAMPION NAŢIONAL
Clasa SM 85
LOC III – SZASZ OLIVER – CSA STEAUA BUCUREȘTI
LOC II – GĂNESCU DARIA – ACS ODOBEȘTI
LOC I – BABESCU DANIEL – TAIFUN RACING TIMIȘOARA – CAMPION NAŢIONAL
Clasa HOBBY (CUPĂ FRM)
LOC I – NAGEL JOANAN – LION RACING TEAM SEBIȘ
CUPA ROMÂNIEI LA VITEZĂ – CSA STEAUA BUCUREȘTI (571 PUNCTE)
DISCIPLINA DIRT-TRACK
Clasa SENIOR
LOC III – AGRIȘAN MIRCEA – CSTA BUCUREȘTI
LOC II – GHEORGHE MARIAN – CSTA BUCUREȘTI
LOC I – GHEORGHE ADRIAN – CSTA BUCUREȘTI – CAMPION NAŢIONAL
Clasa JUNIOR (CUPĂ FRM)
LOC III – PURICE BOGDAN – CSM BRĂILA
LOC II – MOOSZ DRAGOȘ – CSTA BUCUREȘTI
LOC I – ANDREI POPA – CSM BRĂILA
CUPA ROMÂNIEI LA DIRT-TRACK – CSTA BUCUREȘTI (172 PUNCTE)
DISCIPLINA MOTOCROS
Clasa MX1
LOC III – COJANU IONUŢ MARIUS – CSA STEAUA BUCUREȘTI
LOC II – STOICHESCU MIHAI – MOTO EXTREM LUGOJ
LOC I – RĂDUŢĂ VALENTIN ADRIAN – TOP CROSS TCS OTOPENI – CAMPION NAŢIONAL
Clasa MX2
LOC III – DĂUȘ IONUŢ DACIAN – CSM FLACĂRA MORENI
LOC II – BIRO-TOTH SZEBASZTIAN – MOTOR TEHNIC TÂRGU MUREȘ
LOC I – GRĂDINARU ALEXANDRU FLORIN – CSM BUCUREȘTI – CAMPION NAŢIONAL
Clasa MX2 JUNIOR
LOC III – TĂTARU ARTHUR – TOP CROSS TCS OTOPENI
LOC II – STAN IASMINA – CSM BUCUREȘTI
LOC I – STREJUŢ HORIA ANDREI – JITSU ZĂRNEȘTI – CAMPION NAŢIONAL
Clasa 85 cc
LOC III – DINE MIHAI ROMAN – TOP CROSS TCS OTOPENI
LOC II – HĂBEANU DENNIS – CSM FLACĂRA MORENI
LOC I – EROSS KOPPANY – CSA STEAUA BUCUREȘTI – CAMPION NAŢIONAL
Clasa 65 cc
LOC III – RUSU VICTOR – TOP CROSS TCS OTOPENI
LOC II – CHIUJDEA IOAN – CSM BUCUREȘTI
LOC I – ÖRDOG ZOLTAN – TOP CROSS TCS OTOPENI – CAMPION NAŢIONAL
Clasa 50 JUNIOR 3
LOC III – ȘUIAGA SVEN – TOP CROSS TCS OTOPENI
LOC II – SZABO MARK – MOTO EXTREM LUGOJ
LOC I – BECZE CSILLAG VINCE – CSA STEAUA BUCUREȘTI – CAMPION NAŢIONAL
Clasa 50 JUNIOR 2
LOC III – DUMITRU SAMI ALEXANDRU – TOP CROSS TCS OTOPENI
LOC II – IOVIŢĂ MARK LUCA – MOTO EXTREM LUGOJ
LOC I – JIGMOND LIVIU – MOTO EXTREM LUGOJ – CAMPION NAŢIONAL
Clasa VETERAN 1
LOC III – VIȘOIU MARCEL ROMEO – LIDO CÂMPINA
LOC II – STRECHIOIU SEBASTIAN – LIDO CÂMPINA
LOC I – FAZAKAS ZOLTAN – CSA STEAUA BUCUREȘTI – CAMPION NAŢIONAL
Clasa VETERAN 2
LOC III – ENCEANU ALEXANDRU – SMART BRAȘOV
LOC II – NAGY DANIEL – CSA STEAUA BUCUREȘTI
LOC I – STOEANOVICI MIHĂIŢĂ – SMART BRAȘOV – CAMPION NAŢIONAL
Clasa QUAD
LOC III – BURJAN ZOLTAN ANTON – HAITA DEVA
LOC II – TUDOR ALEXANDRU MĂDĂLIN – MOTORSPORT RACE MANAGEMENT BUCUREȘTI
LOC I – KOVACS GERGÖ – DITRIDERS DITRĂU – CAMPION NAŢIONAL
Clasa AMATOR MX1 (CUPĂ FRM)
LOC III – PĂCURAR SEBASTIAN – CSA STEAUA BUCUREȘTI
LOC II – POPA ALEXANDRU GEORGE – JITSU ZĂRNEȘTI
LOC I – GALFI CSABA ZALAN – MOTOR TEHNIC TÂRGU MUREȘ
Clasa AMATOR MX2 (CUPĂ FRM)
LOC III – GIURGIUVEANU LUCIAN – TOP CROSS TCS OTOPENI
LOC II – ANTOFIE ANDREI GHEORGHE – JITSU ZĂRNEȘTI
LOC I – OKOS ZSOLT – CSA STEAUA BUCUREȘTI
CAMPIONATUL NAŢIONAL PE ECHIPE LA MOTOCROS
LOC III – MOTO EXTREM LUGOJ – JIGMOND LIVIU, STOICHESCU MIHAI, ROȘU VLAD,
SOLYOM SZILARD, GAȘPAR EDUARD
LOC II – MOTOR TEHNIC TÂRGU MUREȘ – SZOKE EROSS MARK, EROSS KUND, BIRO-TOTH
SZEBASZTIAN, GALFI CSABA ZALAN, OŢEL ALEXANDRU
LOC I – CSA STEAUA BUCUREȘTI – SZABO-NEAMŢU ALEXANDRU LEVENTE, BECZE
CSILLAG VINCE, OGRA RĂZVAN IONUŢ, MOVILEANU ALBER GEORGE, KOPPANY
EROSS, COCIU NICOLAE, COCIU MIHAIL, COJANU IONUŢ MARIUS, FAZAKAS
ZOLTAN, NAGY DANIEL, OKOS ZSOLT, PĂCURAR SEBASTIAN
CUPA ROMÂNIEI LA MOTOCROS – TOP CROSS TCS OTOPENI (2789 PUNCTE)
DISCIPLINA TOT-TEREN
HARD-ENDURO
Clasa A
LOC III – VARGA ZSOLT – CSU ȘTIINŢA BUCUREȘTI
LOC II – KOVACS ERVIN ZSOLT – GO RACING BUCUREȘTI
LOC I – JOZSA NORBERT LEVENTE – MASTER BIKE CLUJ – CAMPION NAŢIONAL
Clasa VETERAN
LOC III – ROTH CONSTANTIN – SIBIU RACING TEAM
LOC II – STROIȘTEANU VARTOLOMEI – MASTER BIKE CLUJ
LOC I – INCZE CSABA – GO RACING BUCUREȘTI – CAMPION NAŢIONAL
Clasa B (CUPĂ FRM)
LOC III – NIŢU IOAN – JITSU ZĂRNEȘTI
LOC II – NICOLAE DANIEL – JITSU ZĂRNEȘTI
LOC I – LĂSCUȘ OVIDIU – EXTREM MOTORS HUNEDOARA
Clasa C (CUPĂ FRM)
LOC III – PESCARU ROBERT – PERSISTENT ENDURO CETARIU
LOC II – LĂSCOIU DENIS – EXTREM MOTOR HUNEDOARA
LOC I – CĂCIULĂ MARIAN DUMITRU – MASTER BIKE CLUJ
CAMPIONAT REGIONAL DE HARD-ENDURO – REGIUNEA VEST
Clasa PRO (CUPĂ REGIONALĂ FRM)
LOC II – PĂTRĂU RAUL – EXTREM MOTOR HUNEDOARA
LOC I – HARPA PAUL – HAITA DEVA
Clasa VETERAN (CUPĂ REGIONALĂ FRM)
LOC II – NAGY ȘTEFAN – LAS VEGAS ARAD
LOC I – SAMOILĂ GELU VASILE – EXTREM MOTORS HUNEDOARA
Clasa QUAD PRO (CUPĂ REGIONALĂ FRM)
LOC III – BURJAN ZOLTAN ANTON – HAITA DEVA
LOC II – DIB LORINT ADRIAN – QUAD CLUB TIMIȘOARA
LOC I – BODEA SEBASTIAN – QUAD CLUB TIMIȘOARA
Clasa ATV PRO (CUPĂ REGIONALĂ FRM)
LOC III – EPURE EMIL MARIAN – LION RACING TEAM SEBIȘ
LOC II – SIMA ADRIAN DOREL – LION RACING TEAM SEBIȘ
LOC I – NEGREI PAUL BOGDAN – ȘO-MOTO RACING BISTRIŢA
Clasa QUAD HOBBY (CUPĂ REGIONALĂ FRM)
LOC III – TOMICI MARCO MILORAD – QUAD CLUB TIMIȘOARA
LOC II – IACOB MARCO – LION RACING TEAM SEBIȘ
LOC I – IACOB DENIS – LION RACING TEAM SEBIȘ
Clasa B (CUPĂ REGIONALĂ FRM)
LOC III – LERIC GEORGE FLORENTIN – HARD ENDURO ARAD
LOC II – LĂSCOIU DENIS – EXTREM MOTORS HUNEDOARA
LOC I – LĂSCUȘ OVIDIU PETRIȘOR – EXTREM MOTORS HUNEDOARA
Clasa C (CUPĂ REGIONALĂ FRM)
LOC III – NOVANC FLORIN NICU – LION RACING TEAM SEBIȘ
LOC II – TUDUR ALEXANDRU GEORGE – LION RACING TEAM SEBIȘ
LOC I – TUDUR ADRIAN – LION RACING TEAM SEBIȘ
ENDUROCROSS
Clasa A
LOC III – BADEA ADRIAN – LIDO CÂMPINA
LOC II – GRECU SERGIU – HAITA DEVA
LOC I – BOŢOACĂ ANDREI NICUȘOR – CSU ȘTIINŢA BUCUREȘTI – CAMPION NAŢIONAL
Clasa VETERAN
LOC III – ROTH CONSTANTIN – SIBIU RACING TEAM
LOC II – DI MARTINO ANDREA – MASTER BIKE CLUJ
LOC I – DOMOKOS CSABA – DITRIDERS DITRĂU – CAMPION NAŢIONAL
Clasa ATV PRO
LOC III – MOCUŢA CĂTĂLIN SEBASTIAN – LION RACING TEAM SEBIȘ
LOC II – HORVATH JANOS LEVENTE – MASTER BIKE CLUJ
LOC I – LUNGU RADU MIHAI – ATH RACING FLOREȘTI – CAMPION NAŢIONAL
Clasa QUAD PRO
LOC III – BURJAN ZOLTAN ANTON – HAITA DEVA
LOC II – TUDOR ALEXANDRU MĂDĂLIN – MOTORSPORT RACE MANAGEMENT BUCUREȘTI
LOC I – BODEA SEBASTIAN – QUAD CLUB TIMIȘOARA – CAMPION NAŢIONAL
Clasa B (CUPĂ FRM)
LOC III – MUNTEAN MARIUS – HAITA DEVA
LOC II – PENU ȘERBAN – CSM BUCUREȘTI
LOC I – FORIKA KRISZTIAN – DITRIDERS DITRĂU
Clasa C (CUPĂ FRM)
LOC III – GAȘPAR SZABOLCS – BASTYA LĂZAREA
LOC II – BOTA COSMIN RAFAEL – HAITA DEVA
LOC I – FORIKA ROLAND – DITRIDERS DITRĂU
Clasa QUAD HOBBY (CUPĂ FRM)
LOC III – DIB LORINT ADRIAN – QUAD CLUB TIMIȘOARA
LOC II – CRISTUREAN SORIN – QUAD CLUB TIMIȘOARA
LOC I – SITOV MARIUS – SIBIU RACING TEAM
Clasa ATV HOBBY (CUPĂ FRM)
LOC I – DENEȘ VIOREL – ATH RACING FLOREȘTI
RALLY-RAID
Clasa MOTO (CUPĂ FRM)
LOC III – MITĂCHESCU ȘTEFAN CĂTĂLIN – ADVENTURE RIDE BUCUREȘTI
LOC II – RENŢEA LEONARD – GERULA RACING BUCUREȘTI
LOC I – FLOREA IONUŢ MIHAI – GERULA RACING BUCUREȘTI
Clasa QUAD +450 (CUPĂ FRM)
LOC III – ZAIG PAUL LUCIAN – ȘO-MOTO RACING BISTRIŢA
LOC I – JERCA ANDREI – GERULA RACING BUCUREȘTI
Clasa QUAD -450 (CUPĂ FRM)
LOC I – RECEAN FLORIN – ȘO-MOTO RACING BISTRIŢA
ENDURO
Clasa A (CUPĂ FRM)
LOC III – NICOLAE DANIEL – JITSU ZĂRNEȘTI
LOC II – BOŢOACĂ ANDREI NICUȘOR – CSU ȘTIINŢA BUCUREȘTI
LOC I – KOVACS BALAZS – DITRIDERS DITRĂU
Clasa VETERANI (CUPĂ FRM)
LOC III – DI MARTINO ANDREA – MASTER BIKE CLUJ
LOC II – ROTH CONSTANTIN – SIBIU RACING TEAM
LOC I – DOMOKOS CSABA – DITRIDERS DITRĂU
Clasa QUAD PRO (CUPĂ FRM)
LOC III – TUDOR ALEXANDRU MĂDĂLIN – MOTORSPORT RACE MANAGEMENT BUCUREȘTI
LOC II – BODEA SEBASTIAN – QUAD CLUB TIMIȘOARA
LOC I – LORINCZ CSABA – DITRIDERS DITRĂU
Clasa B (CUPĂ FRM)
LOC III – SCĂRLĂTESCU IOANA – LAS VEGAS ARAD
LOC II – KUBALAK MILAN MARIAN – LION RACING TEAM SEBIȘ
LOC I – FORIKA KRISZTIAN – DITRIDERS DITRĂU
Clasa C (CUPĂ FRM)
LOC III – GANEA VALENTIN – JITSU ZĂRNEȘTI
LOC II – CIOCIU ANDREI – JITSU ZĂRNEȘTI
LOC I – FORIKA ROLAND – DITRIDERS DITRĂU
CUPA FEDERAŢIEI PE ECHIPE LA ENDURO
LOC III – QUAD CLUB TIMIȘOARA – BODEA SEBASTIAN, DIB LORINT ADRIAN
LOC II – JITSU ZĂRNEȘTI – DUMITRU SORIN, NICOLAE DANIEL, CIOCIU ANDREI, GANEA
VALENTIN
LOC I – DITRIDERS DITRĂU – KOVACS BALAZS, DOMOKOS CSABA, FORIKA KRISZTIAN,
FORIKA ROLAND, LORINCZ CSABA, GERGELY ARPAD-ZSOLT, KOVACS GERGO
CUPA ROMÂNIEI LA ENDURO – DITRIDERS DITRĂU (214 PUNCTE).

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *