Revenită din cantonament, Lipova câştigă primul test al iernii

Cea mai grăbită formație arădeană din acest an, cu reunirea pe 13 ianuarie, a disputat în weekend primul test al iernii. Revenită din cantonamentul de la Donji Milanovac, Șoimii Lipova a înfruntat, pe sinteticul de la Şega, formaţia de Liga a IV-a CS Beliu. Până la urmă s-a jucat doar aproximativ o oră, asta pentru că adversara a decis să părăsească terenul la scorul de 1-0 pentru Lipova, după ce arbitrul Mircea Ardelean i-a acordat un cartonaş roşu lui Coraş.

Costel Filipaş, antrenorul belenilor, a cerut ca jucătorul său să continue, dar centralul a rămas pe poziţii şi echipele au intrat mai repede la vestiare. Singurul gol al amicalului a fost reuşit de Şimăndan – jucător crescut de UTA, în minutul 15. Trupa lui Flavius Sabău şi-a mai creat ocazii prin Banyoi, Prună şi Nagy, până când meciul să fie întrerupt.

Şoimii are programate două amicale în această săptămână: miercuri, cu Unirea Sântana şi sâmbătă, cu Frontiera Curtici.

Lipova, prima repriză: Buta (Pădure) – Nagy, Bercu, A. Popa, Filimon – Prună, M. Popa, Simion, Șimăndan – Bicuschi, Banyoi.

Lipova, repriza a doua: Pădure – Polgar, A.Popa, Dolga, Stoin – Vlad, Aslău, Dobrean, Rusu – Sulea, Dragoș.