Meciuri de tenis maraton, la Trofeul Ilie Năstase 2018

Meciuri de tenis maraton, la Trofeul Ilie Năstase 2018

Două dintre favoritele ediției a XIV-a a Trofeului „Ilie Năstase” la tenis feminin, de la Arad, au părăsit, marți, competiția în desfăşurare la baza Activ.

Japoneza Satsuki Takamura (favorita 3) a cedat, după două ore și 5 minute, cu basarabeanca Anastasia Vdovenco, scor 6-7(5), 2-6, iar Gabriela Duca (favorita 7) a fost eliminată, după un meci de peste trei ore, scor 6-7(3), 7-5, 5-7, de Izabela Novac.

Tot un meci maraton au oferit cehoaica Aneta Laboutkova și Nicole Tătăruș, 2 ore și 10 minute, tricolora impunându-se cu scorul de de 2-6, 6-4, 6-4. În alte jocuri de marţi s-au înregistrat rezultatele: I.Gașpar vs. A.Pirok (Ungaria) 6-7(4), 2-6 și N.Berberovic (Bosnia-Herțegovina; favorita 6) vs. T.Jaruskova (Slovacia) 6-1, 6-1.

Pe tabloul principal sunt prezente 16 tenismene din România, iar vedetele sunt Andreea Mitu – fostă jucătoare de Top 100; campioană la ITF Arad în 2011, în proba de dublu, Elena Cadar – principala favorită, Georgia Crăciun, Ioana Roșca sau Alexandra Damaschin, recenta câștigătoare a unui turneu în Finlanda.

Triumf arădean la dublu
În proba de dublu a turneului de la Activ Club – director Anela Freer, tenismenele arădene Anda Ghinga și Iulia Marko au câștigat confruntarea cu perechea Claudia Cianci / S. Takamura (Portugalia/Japonia), scor 6-3, 6-4, după o oră și 16 minute de joc. Următoarele adversare sunt favoritele 3, bosniaca Berberovic și N.Tătăruș.

Programul zilei de miercuri
Miercuri, de la ora 10.00, au loc celelalte 12 jocuri din turul secund la simplu și partidele din sferturile probei de dublu.

Terenul central
– ora 10.00
A. Velcea (WC) vs. K. Miletic (Serbia; Q)
A. Stăiculescu vs. A. Ghinga (WC)
– nu înainte de ora 16.00
A. Mitu (8) vs. O. Corneanu (WC)
H. Berberovic/N. Tătăruș (Bonia-Herțegovina/România; 3) vs. A. Ghinga/I. Marko
Terenul 1
– ora 10.00
C. Ene (5) vs. A. Sebrek (Serbia; Q)
A. Petric (WC) vs. G. Crăciun (2)
– nu înainte de ora 14.00
M. Husarova (Slovacia; Q) vs. J. Bojovic (Serbia; Q)
– nu înainte de ora 16.00
L. Nagymihaly/I. Novac (Ungaria/România) vs. G. Duca/A. Laboutkova (România/Cehia; 4)
Terenul 3
I. Roșca (6) vs. C. Hristea
C. Argylean (Ungaria) vs A. Damaschin
– nu înainte de ora 14.00
E. Cadar (1) vs. A. Gal (Slovenia; Q)
– nu înainte de ora 16.00
C. Ene/I. Roșca (1) vs. M. Negoiță/A. Stăiculescu
O. Corneanu/A. Velcea vs. I. Gașpar/C. Hristea
Terenul 4
– ora 10.00
V. Surova (Slovacia; Q) vs. L. Nagymihaly (Ungaria)
A. La Cava (Italia; Q) vs. V. Karvouni (Grecia; Q).

Foto: facebook (Trofeul Ilie Năstase Arad 2018)

About sportivu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *